Czy jest nam jeszcze potrzebny kredyt samochodowy?

Czy w obecnych czasach, gdy dosłownie wszystko można dostać na kredyt, opłaca się jeszcze zaciągać kredyty samochodowe? Czy lepszym rozwiązaniem nie będzie po prostu zwykły kredyt gotówkowy a nawet – w niektórych przypadkach – karta kredytowa, bądź debet na koncie? Sprawdźmy zatem rzeczywisty rachunek kosztów i zysków, z jakimi wiąże się zaciągnięcie “samochodówki”.

Korzyści = niskie koszty + zabezpieczenie

Kredyty samochodowe należą do grupy najtańszych form zobowiązań kredytowych. Wierzyciel oferuje je na naprawdę korzystnym oprocentowaniu, na co zresztą ma wpływ relatywnie niska marżą. Nie bez znaczenia jest fakt, że raty w przypadku kredytów hipotecznych są zdecydowanie niższe, co jest skutkiem zarówno wspomnianych, niskich kosztów, jak też możliwości rozbicia kredytu na wiele lat (nawet w okresie 10 – letnim). Jednym słowem, kredyty samochodowe są – nawet w przypadku wysokich kwot – bardzo przyjazne dla domowego budżetu. Pod tym względem znacznie przewyższają one kredyty gotówkowe, zobowiązania w ramach kart kredytowych i wiele innych, produktów finansowych o pożyczkach nie wspominając.

Straty = brak własności i ubezpieczenie

Niestety opisywane korzyści nie są nam udzielone przez bank za darmo. Zaciągając kredyt samochodowy musimy liczyć się z faktem, że bank najprawdopodobniej zostanie wpisany do karty pojazdu, jako podmiot posiadający samochód na własność. Oczywiście w przypadku terminowej spłaty kredytu nie będzie to żadnym problemem. Kłopot pojawi się w momencie, gdy nasze zobowiązanie nie będzie terminowo spłacane. Jeśli wszystkie pozostałe drogi windykacji zawiodą, bank może przejąć nasz samochód, co będzie równoważne z zaspokojeniem naszego zobowiązania. Z tym również wiąże się kwestia ubezpieczenia, którego oferent (jak i sam pakiet usługi) jest wybrany przez Wierzyciela. W praktyce oznacza to, że koszty użytkowania pojazdu będą wyższe, niż w przypadku zakupu bez kredytowania.

Podsumowując, kredyt samochodowy wciąż pozostaje korzystną alternatywą, kuszącą osoby zainteresowane kupnem najczęściej nowego samochodu. Niemniej przed jego zaciągnięciem zawsze warto przeanalizować wszystkie związane z tą inwestycją koszty, także w perspektywie średnio i długoterminowej.

 

[back top top]