Zakup samochodu na kredyt

Różne formy kredytowania dedykowane są zakupowi auta na kredyt. Do wyboru mamy dwie możliwości jakimi są kredyt gotówkowy i samochodowy. Każdy poparty jest zaletami ale istnieją też wady. Ich wybór zależy od indywidualnych potrzeb, planów i oczekiwań kredytobiorcy. Do niego należy decyzja o wybraniu jednej z dwóch dostępnych opcji. Tak więc który wybrać? W odpowiedzi pomoże ci serwis 17bankow.COM.

Kredyt gotówkowy

Nieskomplikowanym rozwiązaniem jest kredyt gotówkowy na dowolny cel. Przy tej opcji bank nie interesuje się tym na co pożyczone środki zostaną wydane ani też to ile wyniesie zakup. Bank musi mieć gwarancję, że kredytobiorca będzie w stanie spłacić pożyczone pieniądze w określonym czasie. Kupno samochodu za środki z kredytu gotówkowego nie ogranicza w żaden sposób kredytobiorcy w zakresie praw i korzystania z auta. Dowód rejestracyjny wolny jest od zapisów na rzecz banku oraz w każdej chwili auto można sprzedać. Również jeśli chodzi o ubezpieczenie klient może wybrać dowolne, a na polisie widnieją dane ubezpieczonego. Jeśli zaś chodzi o wady, to dość istotnym problemem jest wysokość maksymalna kredytu rzędu 50-60 tysięcy złotych na okres maks.10 lat oraz wysokie oprocentowanie, które sprawia że finalnie musimy oddać dużo więcej niż się wnioskowało.

Kredyt samochodowy

Inaczej przedstawia się sytuacja z kredytem samochodowym. Środki z niego pochodzące muszą zostać spożytkowane na zakup samochodu lub innych pojazdów, których zakupu bank nie wyklucza. Jak obliczyć ratę takiego kredytu? Tu z pomocą przychodzą różnego typu kalkulatory dostępne w sieci. Wymagania i warunki przyznania kredytu samochodowego to zwykle kwestia indywidualna zależąca od wielkości wkładu własnego i kondycji zdolności kredytowej. Co prawda można go zaciągnąć na 10 lat tak jak gotówkowy, jednakże oprocentowanie jest znacznie niższe i oscyluje w granicach 7-20%. Kredyt samochodowy to kredyt celowy, który nie gwarantuje całkowitej swobody z korzystania z pojazdu poprzez zastaw rejestrowy czyli wpisanie danych banku w dowód rejestracyjny. Poza tym polisa AC musi być zawarta z cesją na bank co gwarantuje że w przypadku kolizji bądź wypadku środki z polisy zostają przekazane instytucji bankowej. Samochód stanowi zabezpieczenie kredytu więc klient nic z nim nie może zrobić bez wiedzy banku.

 

[back top top]