Lokaty bankowe – czyli jakimi sposobami można zdeponować pieniądze?

Po otrzymaniu czeku musisz zdeponować środki, abyś mógł je wykorzystać lub bezpiecznie przechowywać na swoim koncie bankowym. Do tego czasu to tylko kawałek papieru.

Na szczęście zdeponowanie czeku jest łatwiejsze niż kiedykolwiek, a po dokonaniu wpłaty możesz użyć swoich pieniędzy na kilka sposobów: wypłacić gotówkę, płacić rachunki online, robić zakupy kartą debetową lub książeczką czekową lub przesyłać środki elektronicznie, bądź trzymać na rachunku w formie lokaty bankowej.

Jak wpłacić czeki?

W zależności od używanego banku lub unii kredytowej powinieneś mieć kilka opcji depozytów. Dokonaj wpłaty za pomocą urządzenia mobilnego – jest to najszybszą i najwygodniejszą opcją. Aby to zrobić - pobierz aplikację swojego banku. Sprawdź, czy korzystasz z legalnej aplikacji ze swojego banku, aby uniknąć podawania poufnych informacji złodziejom. Następnie, znajdź opcję wpłaty czeków i rozpocznij proces.

Zatwierdź czek - zrób zdjęcie obu stron czeku. Podaj informacje z czeku. Może być konieczne wprowadzenie kwoty płatności i sprawdzenie, czy aplikacja poprawnie odczytuje konto i numery na czeku. Teraz lokata bankowa staje się już faktem – pieniądze są na Twoim koncie.

Odwiedź oddział

Oczywiście, możesz również zdeponować czeki osobiście w jednym z oddziałów swojego banku. Zaletą depozytu w tej wersji jest to, że więcej pieniędzy może być szybko dostępnych. Depozyty u pracowników banków są czasami rozliczane szybciej, co może być ważne przy dokonywaniu znacznych lokat.

Jeśli korzystasz ze unii kredytowej, zazwyczaj możesz zdeponować czeki w dowolnej unii kredytowej, która jest częścią wspólnej sieci oddziałów. Nie jesteś ograniczony do korzystania z własnej unii kredytowej - możesz udać się do (prawie) dowolnego oddziału, który jest dostępny i tam utworzyć lokaty bankowe, gdy tego potrzebujesz.

Zatwierdź czek, gdy znajdziesz się już bezpiecznie w oddziale. Wypełnij dowód wpłaty i przekaż czek kasjerowi. Sprawdź saldo nowego konta przed opuszczeniem placówki – aby mieć pewność, że wysokość wprowadzonych lokat bankowych jest taka jak być powinna.

Jeszcze inną opcją jest zostawić depozyt w bankomacie: niektóre banki i kasy oszczędnościowo-kredytowe pozwalają wpłacać czeki przez bankomat, co jest wygodne, gdy nie można dostać się do oddziału w godzinach bankowych. Różne banki mają różne wymagania (na przykład, jeśli chcesz użyć koperty i dowodu wpłaty), więc uważnie przeczytaj instrukcje na ekranie.

Dokonaj wpłaty pocztą

Owszem - możesz również wysyłać czeki do banku w ten sposób. Nigdy nie powinno się wysyłać gotówki, ale wysyłanie czeków pocztą jest dość bezpieczne, szczególnie jeśli używasz restrykcyjnych środków ostrożności, zalecanych dla depozytów. Zapytaj bank, jakie są ich wymagania, gdy w grę wchodzą lokaty bankowe. W większości przypadków musisz dołączyć dowód wpłaty i potwierdzić czek. Poczta nie jest najszybszą opcją wpłaty czeków, ale możesz zrobić wszystko w optymalnym czasie.

 

[back top top]