Jak wygląda kredyt na auto u dealera?

Kiedy korzystasz z finansowania, aby kupić samochód, musisz znać swoją zdolność kredytową. Niezależnie od wybranej metody pożyczkodawca będzie musiał przeprowadzić twardą kontrolę zdolności kredytowej, aby ocenić, czy jest skłonny pożyczyć Ci kwotę, którą chcesz kupić samochód. Twoja ocena kredytowa będzie miała wpływ na to, ile będziesz w stanie pożyczyć i wpłynie na oferowane stopy procentowe.

Przed podjęciem jakiejkolwiek umowy finansowania samochodu musisz mieć pewność, że stać Cię na comiesięczne spłaty, a także koszty eksploatacji i utrzymania związane z posiadaniem samochodu. Jeśli nie masz pewności, ile to może być, możesz skorzystać z kalkulatora kosztów samochodu. Finansowanie samochodu może wydawać się zagmatwane ze względu na szereg różnych dostępnych opcji. Zebraliśmy ten przewodnik, aby wyjaśnić, jak to dokładniej działa.

Pożyczka na samochód u dealera

To najpopularniejsza forma finansowania samochodu i jest zwykle dostępna bezpośrednio w salonie, w którym kupujesz samochód. Jest to pożyczka zabezpieczona, co oznacza, że pieniądze, które pożyczasz, są powiązane z samochodem, więc jeśli przegapisz miesięczną płatność, firma finansowa może przejąć samochód. Jeśli kupujesz nowy samochód, finansowanie samochodu jest zwykle oferowane przez własną firmę finansową producenta. Dealerzy samochodów używanych będą mieć stowarzyszone firmy finansowe, z którymi współpracują - możesz jednak uzgodnić własną umowę za pośrednictwem pośrednika internetowego.

W tego rodzaju pożyczce zwykle kupujący wpłaca pewną sumę pieniędzy (depozyt) na początku umowy finansowej. Chociaż nazywa się to depozytem nie odzyskasz pieniędzy później, jest to po prostu płatność z góry. Twój depozyt może być gotówką lub możesz użyć swojego obecnego samochodu na częściową wymianę lub kombinację obu. Jeśli nie masz samochodu do wymiany ani gotówki na kaucję, niektóre salony pozwolą Ci rozpocząć umowę finansowania samochodu bez depozytu.

Po wpłaceniu depozytu (jeśli go posiadasz), zostaniesz sfinansowany. Im większy depozyt, tym mniej pieniędzy musisz pożyczyć - dlatego niższe będą Twoje miesięczne płatności.

Miesięczne płatności

Są zwykle dostępne na okres od 18 do 48 miesięcy. Im dłuższa umowa, tym niższe będą Twoje miesięczne płatności - jednak będziesz musiał zapłacić więcej odsetek, przez co całkowity koszt finansowania będzie droższy. W przypadku umowy finansowania samochodu miesięczne płatności są obliczane poprzez odjęcie kaucji i gwarantowanej minimalnej przyszłej wartości samochodu od ceny sprzedaży.

Do tego wszystkiego warto wiedzieć, że jest coś takiego jak szacowana przez firmę finansową wartość samochodu na koniec umowy – szacuje się ją biorąc pod uwagę takie czynniki, jak długość umowy i uzgodniony roczny przebieg. Ostatecznie Twój depozyt i miesięczne płatności spłacają wartość i ubezpieczenie samochodu. Pozostałe saldo zostanie równo podzielone na okres obowiązywania umowy wraz z odsetkami.

 

[back top top]