Czy jest nam jeszcze potrzebny kredyt samochodowy?

Czy w obecnych czasach, gdy dosłownie wszystko można dostać na kredyt, opłaca się jeszcze zaciągać kredyty samochodowe? Czy lepszym rozwiązaniem nie będzie po prostu zwykły kredyt gotówkowy a nawet – w niektórych przypadkach – karta kredytowa, bądź debet na koncie? Sprawdźmy zatem rzeczywisty rachunek kosztów i zysków, z jakimi wiąże się zaciągnięcie “samochodówki”.

Korzyści = niskie koszty + zabezpieczenie

Kredyty samochodowe należą do grupy najtańszych form zobowiązań kredytowych. Wierzyciel oferuje je na naprawdę korzystnym oprocentowaniu, na co zresztą ma wpływ relatywnie niska marżą. Nie bez znaczenia jest fakt, że raty w przypadku kredytów hipotecznych są zdecydowanie niższe, co jest skutkiem zarówno wspomnianych, niskich kosztów, jak też możliwości rozbicia kredytu na wiele lat (nawet w okresie 10 – letnim). Jednym słowem, kredyty samochodowe są – nawet w przypadku wysokich kwot – bardzo przyjazne dla domowego budżetu. Pod tym względem znacznie przewyższają one kredyty gotówkowe, zobowiązania w ramach kart kredytowych i wiele innych, produktów finansowych o pożyczkach nie wspominając.

Straty = brak własności i ubezpieczenie

Niestety opisywane korzyści nie są nam udzielone przez bank za darmo. Zaciągając kredyt samochodowy musimy liczyć się z faktem, że bank najprawdopodobniej zostanie wpisany do karty pojazdu, jako podmiot posiadający samochód na własność. Oczywiście w przypadku terminowej spłaty kredytu nie będzie to żadnym problemem. Kłopot pojawi się w momencie, gdy nasze zobowiązanie nie będzie terminowo spłacane. Jeśli wszystkie pozostałe drogi windykacji zawiodą, bank może przejąć nasz samochód, co będzie równoważne z zaspokojeniem naszego zobowiązania. Z tym również wiąże się kwestia ubezpieczenia, którego oferent (jak i sam pakiet usługi) jest wybrany przez Wierzyciela. W praktyce oznacza to, że koszty użytkowania pojazdu będą wyższe, niż w przypadku zakupu bez kredytowania.

Podsumowując, kredyt samochodowy wciąż pozostaje korzystną alternatywą, kuszącą osoby zainteresowane kupnem najczęściej nowego samochodu. Niemniej przed jego zaciągnięciem zawsze warto przeanalizować wszystkie związane z tą inwestycją koszty, także w perspektywie średnio i długoterminowej.

Kredyt hipoteczny – rata równa czy malejąca

Decydując się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego nie wszyscy wiemy, że możemy wybrać sobie sposób spłaty kredytu inaczej mówiąc rodzaj rat. Wybór rodzaju raty może mieć wpływ na ostateczny koszt kredytu i może przynieść nam sporo oszczędności. Może mieć to duże znaczenie kiedy zaciągamy kredyt hipoteczny na długie lata.

Jak wszyscy wiemy raty składają się z części kapitałowej i części odsetkowej która stanowi wynagrodzenie dla banku z a pożyczenie na pieniędzy. Decydując się na kredyt najczęściej wybieramy ratę równą z uwagi na to, że w dużo mniejszym stopniu obciąża ona naszą zdolność kredytową. Rata malejąca jak wynika z jej nazwy wiąże się z wyższym obciążeniem w początkowej fazie spłaty kredytu i jest ona znacznie tańsza niż w przypadku rat równych. Jednak dla osób które chcą spłacić zaciągnięty kredyt przed czasem lepszym rozwiązaniem jest wybór raty malejącej.

Wiele osób decydując się na zaciągnięcie kredytu nie zdaje sobie sprawy z tego, że kredyt może być spłacany w różnych ratach i co więcej sami możemy wybrać najlepszy dla siebie sposób. Zdecydowanie największą wagę przywiązujemy do takich elementów kredytu jak prowizja, oprocentowanie czy okres spłaty zadłużenia. Dzieje się tak z uwagi na to, że wydaje nam się iż to właśnie te dwa czynniki mają największy wpływ na ostateczny koszt kredytu. Ostatecznie jednak nie jest tak do końca. W przypadku niewielkich zobowiązań faktycznie wybór rodzaju spłaty kredytu może nie mieć wpływ na ostateczny jego koszt, większe kredyty z długim terminem spłaty mogą już być znaczące, przy wyborze rat malejących.

W skład raty kredytu wchodzi cześć kapitałowa oraz cześć odsetkowa. Cześć kapitałowa to kwota którą pożyczyliśmy od banku, jej spłata powoduje zmniejszenie salda. Natomiast cześć odsetkowa to wynagrodzenie dla banku za udzielenie nam kredytu.

Rata równa

Ten rodzaj spłaty cieszy się dużym zainteresowaniem w środki kredytobiorców, gdyż jest ona mniej ryzykowna. W pierwszych latach wysokość raty miesięcznej równej jest niższa niż rata malejąca, wpływa to bardzo na naszą zdolność kredytową. Dzięki racie równej możemy wprowadzić w swoim domowym budżecie pewnego rodzaju porządek, choć nie oznacza to że rata zawsze będzie taka sam.

Rata malejąca

Rata malejąca jest ratą tańsza, jednak mimo to stasowaną znacznie rzadziej. Kwestia ta związana jest z naszą zdolnością kredytową i w początkowym okresie spłaty kiedy rata jest wysoka znacznie bardziej obciąży nasz domowy budżet gdyż może być ona nawet kilkadziesiąt procent wyższa od raty równej. Ten parametr powoduje że nie każdy może pozwolić sobie na spłacanie kredyty w ratach malejących.

Pożyczka na samochód a raport kredytowy

Życie jest zbyt krótkie, aby pozwolić sobie na złą ocenę kredytową. Pozwól, aby Twoje marzenia o autach stały się rzeczywistością! Q życiu są mniejsze rzeczy, o które tak naprawdę nie pytasz. A dlaczego? Na świecie dzieje się tak wiele. Zwłaszcza jeśli chcesz kupić samochód, jesteś tak zajęty wyborem modelu samochodu, że z pewnością zbyt mało uwagi poświęcasz jeśli chodzi o kredyt. Nie ignoruj swojego wyniku kredytowego, ponieważ może to być jedyny powód, dla którego nadal nie będziesz mieć swojego wymarzonego samochodu.

Zacznij już dziś poprawić swój wynik i zdobądź swój wymarzony samochód!

Niestety, nie żyjemy w idealnym świecie w którym możemy z łatwością kupić wymarzony samochód za gotówkę. Potrzebujesz kredytu samochodowego na zakup samochodu. Twoja ocena kredytowa zapewni Twoje szanse na uzyskanie kredytu samochodowego. Zła ocena kredytowa może stanowić wyzwanie, ale nie martw się. To jest tymczasowy problem. Nie stawiaj swoich marzeń o samochodzie na przegranej pozycji, ale popraw swój wynik w raporcie kredytowym i zacznij spełniać swoje marzenia. Bowiem…

Jeśli nie teraz to kiedy?

Twoja ocena kredytowa jest ważna. I możesz nie zauważyć, jak bardzo zły wynik kredytowy może wpłynąć na twoje marzenia, dopóki nie będzie za późno. Nie czekaj, aż nauczysz się na własnych błędach, jak ważny jest wynik związany z oceną kredytową dla Twojego zakupu.

Im szybciej zaczniesz ustalać swój wynik, tym lepiej będzie dla ciebie. Więc już teraz opracuj swój plan i zabierz się do pracy nad porządną historią kredytową. Zajmie to trochę czasu i wysiłku, ale dobra ocena kredytowa jest teraz możliwa i w zasięgu ręku.

Sprawdź swoje raporty kredytowe

Sprawdź swoje raporty kredytowe we wszystkich głównych biurach kredytowych. Umożliwi Ci to dojrzenie błędów, które mogą uniemożliwić pożyczkodawcy uzyskanie najlepszych stóp procentowych. Jeśli zauważysz jakiś błąd, zakwestionuj go i usuń go z raportu kredytowego.

Trzymaj się swojego budżetu

Teraz pora na matematykę. Wiesz, co musisz zrobić i ile kosztuje utrzymanie regularnych rachunków i wydatków. Trzeba także odłożyć pieniądze na regularne płatności w ramach kredytu samochodowego. Nade wszystko musisz pamiętać, że jakiejkolwiek opóźnienia w Twoich płatnościach mogą zaszkodzić Twojemu wynikowi. Zmniejsz wydatki, aby nie mieć żadnych problemów z radzeniem sobie z kredytem samochodowym.

Najlepszym sposobem na zbudowanie dobrej oceny kredytowej jest złożenie wniosku o pożyczkę samochodową i spłacenie jej na czas. Zatem dobrym pomysłem jest kupić swój następny pojazd za pomocą pożyczki na auto – taki kredyt może przyczynić się do lepszej punktacji w raporcie kredytowym. Istnieją specjalni kredytodawcy, którzy patrzą na czynniki wykraczające poza Twój wynik, gdy rozważają czy zatwierdzić czy nie wniosek o kredyt na auto. Po zakupie samochodu możesz dokonywać terminowych płatności, aby zwiększyć swój wynik- bardzo często jest to naprawdę mądrym rozwiązaniem.

Samochód – różne opcje finansowania

Zakup samochodu może być mylący. Nawet jeśli zdecydowałeś już o konkretnej marce i modelu, różne opcje finansowania i wymagania mogą sprawić, że cały proces będzie długotrwały i żmudny.

Zalety kupowania pojazdu na kredyt są jasne. Zamiast płacić dużą sumę ryczałtową, możesz rozłożyć koszty i dostosować plan płatności do własnych potrzeb, co oznacza, że możesz bezzwłocznie uzyskać żądany samochód. Coraz więcej osób decyduje się na zakup poprzez opcje finansowanie, a niejedna ankieta informuje, że ponad 75% klientów w Polsce zdecydowało się na kupno za pośrednictwem kredytów w 2018 roku.

Aby jednak uzyskać najlepszą ofertę, musisz dobrze zrozumieć wszystkie dostępne opcje. Dlatego przygotowaliśmy ten poręczny przewodnik kredytów na samochód, aby pomóc Ci znaleźć odpowiedni plan dla Ciebie. Należy pamiętać, że nie wszystkie z tych produktów są dostępne w ofercie każdego kredytodawcy i są wymienione w celach informacyjnych.

Jakie są najlepsze opcje finansowania nowego samochodu?

Posiadanie zupełnie nowego pojazdu zawsze jest pokusą. Są często:

  • bardziej niezawodne

  • tańsze w eksploatacji

  • o lepszej trwałości niż ich starsze odpowiedniki.

Jednak mają znacznie większą cenę. Oto niektóre z najlepszych opcji, w jaki sposób uzyskać wszystkie zalety nowego samochodu w elastyczny i niedrogi sposób.

Leasing

Leasing to dobra opcja dla klientów, którzy nie chcą kłopotów związanych z posiadaniem samochodu. Wszystko, co musisz zrobić, to wybrać nowy pojazd, który chcesz, podać, jak długo chcesz nim jeździć i zadeklarować szacowany roczny przebieg. Dealer wykorzysta te informacje, aby obliczyć wysokość miesięcznych płatności.

W przypadku tej opcji naliczane są dodatkowe opłaty za przekroczony przebieg i wszelkie czynności konserwacyjne wymagane przez samochód po zakończeniu uzgodnionego okresu. Niektóre systemy pozwalają płacić dodatkowo oprócz płatności na pokrycie kosztów konserwacji, ale nadal będziesz musiał upewnić się, że pojazd jest czysty i nieuszkodzony przez cały okres obowiązywania umowy.

Dodatkowo będziesz musiał wykupić kompleksowe ubezpieczenie. Często może to być kosztowne w odniesieniu do droższych modeli samochodów. Oznacza to, że łączne koszty mogą się sumować, zwłaszcza, że wiele umów leasingowych wymaga wcześniejszego spłacenia kilku miesięcy płatności. Nie będziesz również miał możliwości sprzedaży samochodu, gdy skończysz, ponieważ musi to zostać zwrócone do dealera.

Inną opcją jest 0% kredyt. Ma on miejsce wtedy, gdy możesz sobie pozwolić na duży depozyt- opcja ta zazwyczaj będzie tańsza w dłuższej perspektywie. Po najtańsze kredyty wejdź na portal https://www.kredytomania.eu.

Szybka pożyczka zamiast kredytu gotówkowego: czy to dobre rozwiązanie?

Kredyt gotówkowy cieszy się coraz większym zainteresowaniem w śród Polaków, a wszystko za sprawą tego, że jest to kredyt przeznaczony na dowolny cel a w związku z tym możemy przeznaczyć go dokładnie na to na co tylko będziemy mieć ochotę. Jednak na polskim rynku znajdziemy wiele innych ofert jeżeli chodzi o kredyty na dowolny cel i często w takiej sytuacji zastanawiamy się które rozwiązanie będzie dla nas najkorzystniejsze i które spełnią wszystkie nasze oczekiwania.

Zazwyczaj jednak wydaje nam się, że kredyt gotówkowy zawsze będzie lepszym rozwiązaniem niż pożyczka, to są jednak dwa argumenty, które przemawiają na korzyść tego drugiego produktu i warto o nich wiedzieć.

• Czas – Ubiegając się o kredyt gotówkowy w banku na ostateczną decyzję musimy czekać min. kilka dni, a ubiegając się o chwilówkę online, pieniądze mogą się znaleźć na naszym koncie nawet w kilkanaście minut, co dla wielu jest dużym udogodnieniem. W przypadku, kiedy liczy się czas, może to mieć kluczowe znaczenie.

• Koszty – jak się okazuje nie zawsze pożyczenie pieniędzy od banku jest najbardziej opłacalnym finansowo rozwiązaniem. Kredyt gotówkowy zawsze wiąże się z kosztami zarówno z odsetkami od zaciągniętego kredytu, prowizją, ubezpieczeniem jak i innymi dodatkowymi opłatami. W przypadku pożyczek wygląda to nieco inaczej. Wiele firm pożyczkowych ma w swojej ofercie darmowe pożyczki. Co to dokładnie oznacza że pożyczka jest darmowa i czy to w ogóle możliwe. Jak się okazuje darmowa pożyczka jest możliwa, aby z niej skorzystać, trzeba jednak spełniać dwa istotne warunki. Po pierwsze, z darmowej oferty mogą zazwyczaj skorzystać tylko nowi klienci, co oznacza, że w jednej firmie pożyczkowej pieniądze za darmo możemy pożyczyć tylko raz. Po drugie, pożyczkę trzeba spłacić w terminie, bo za opóźnienie zostaną już naliczone odsetki.

Darmowa pożyczka – na co zwrócić uwagę?

Upewnijmy się, czy to, co jest reklamowana jako pożyczka za darmo, naprawdę jest darmowe. Możemy to sprawdzić za pomocą porównywarki kredytowej. Wystarczy, że w kryteriach wyboru zaznaczymy opcję Pierwsza pożyczka promocyjna – na liście pojawią się tylko te firmy, które oferują pierwszą darmową pożyczkę. Warto również, wnioskując o pożyczkę, dokładnie zapoznać się z Formularzem informacyjnym – otrzymamy go tuż po złożeniu wniosku o pożyczkę, jeszcze przed podpisaniem umowy. W formularzu będą wszystkie szczegóły dotyczące kosztów pożyczki, tzn. rodzaj pożyczki, czas trwania, termin spłaty, całkowita kwota do spłaty, oprocentowanie, dodatkowe koszty i RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. W sytuacja kiedy RRSO będzie równe 0 proc., to możesz być pewny, że oddamy dokładnie tyle, ile pożyczyliśmy.

 

[back top top]